DIRECTOR

Music and Choral Director

ARDA ARDAŞES AGOŞYAN

Arda Ardases Agosyan

 

Agoşyan, kariyerinde müziğin farklı yönlerini bir başlık altında toplayabilmiş ender kişilerden biridir. Solo kontrbas çalmasının yanı sıra, oldukça üretken bir besteci, müzik direktörü, orkestra ve koro şefi, akademisyen ve eğitmendir. Türkiye’nin önde gelen sayılı kontrbas solistlerindendir. Agoşyan, oda müziğinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında, başta Amsterdam Concertgebouw olmak üzere çeşitli konser salonlarında solo kontrbas çalmış, resitaller vermiştir. Genç yaşına rağmen 100’ü aşkın beste ve düzenlemesi bulunmaktadır. Çeşitli enstrüman grupları için bestelediği buzuki, flüt, korno ve keman konçertoları, sonat, prelüd, bale müziği gibi eserlerin yanı sıra insan sesi için bestelediği solo ve koro eserleri Türkiye’nin dışında Kanada, İsviçre, Belçika, Ermenistan gibi birçok ülkede Prof. Cihat Aşkın ve Steinway artisti Şahan Arzruni gibi önemli isimler tarafından seslendirilmiştir. Agoşyan dünyada bir ilke imza atarak 2011 yılında kontrbas solo ve eşliksiz koro için Romeo ve Juliet adlı bir konçerto bestelemiştir. Bu eserin Türkiye ve dünya prömiyeri Tarlabaşı Alman Protestan Kilisesi’nde kurucusu olduğu CorISTAnbul Oda Korosu ve Hamburglu Ensemble Vocal tarafından gerçekleştirilmiştir. Agoşyan’ın bestelerinden bazılarının CD kayıtları yapılmıştır.

Agoşyan, lisans, yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (İÜDK) Kontrbas Bölümü’nde tamamladı. The London College of Music’ten Bestecilik (2011) ve Orkestra Şefliği (2012) alanlarında master diploması vardır. Prof. Jirayr Aslanyan (piyano ve solfej), Prof. Tahir Sümer (kontrbas), Selman Ada (orkestra şefliği, kompozisyon ve piyano), Selçuk Uraz (piyano) ve Orhan Şallıel (orkestra şefliği) ile çalıştı. Solo kontrbası kariyer olarak seçmiş ilk kontrbasçı olarak ün yapmış kontrbas virtüözü Gary Karr ile ustalık sınıflarına katıldı. Son olarak, ülkenin kültürel hayatına yaptıkları hizmetlerden dolayı Türkiyeli Ermeni aydınlara verilen Gomidas nişanını almıştır. İÜDK’da kontrbas, oda müziği ve koro dersleri vermektedir. 2011-2012 sezonunda Alman Protestan Kilise Korosu’nun orkestra ve koro şefliğini yapmıştır. Halen CorISTAnbul Oda Korosu’nun ve HayCappella Oda Korosu’nun kurucu şefi ve müzik direktörüdür. Agoşyan, yıl boyunca solo kontrbas resitalleri, orkestra ve koro konserleri vermektedir.

Eserlerinden bazıları: Ninni (Soprano ve piyano, 1995), Su (Piyano, 1998), Trompet için konçertino (2002), 10 Şarkı (İki Soprano ve Piyano, 2004), “Mass” Kuartet (2005), Viyola Sonatı (2006), Keman Konçertosu (2006), Buzuki Konçertosu (2006), Flüt Konçertosu (2006), “Son Çizgi” Bale müziği (2007), Korno Konçertosu (2007), Ömer Hayyam’ın Rubaileri üzerine 7 koral (2009).

———–

     Arda Ardaşes Agoşyan is a double bassist, a prolific composer, music director, orchestral and choral conductor, academics and instructor. He is among the few double bass soloists in Turkey with his black double bass made in 1890 in present-day Czech Republic by one the most famous luthiers in his time, Benjamin Patočka, as a solo instrument constructed as an imitation of the violin. Agoşyan has played solo double bass both home and abroad in various places, most notable venue being Amsterdam Concertgebouw.

       Agoşyan is notable for his compositions and arrangements numbering over a hundred despite his young age. These have been performed in Turkey as well as in various countries ranging from Canada to India by such significant names as Prof. Cihat Aşkın and Steinway artist Şahan Arzruni. He composed a concerto named Romeo ve Juliet for double bass solo and a cappella choir, the first of its kind, in 2011 and it was world premiered the same year by CorISTAnbul Chamber Choir and Ensemble Vocal from Hamburg. Agoşyan has received his Doctor of Musical Arts degree in Double Bass in Istanbul University State Conservatory (IUSC). He is also a Composition (2011) and Orchestral Conducting (2012) Fellow of the London College of Music.

 

Recently, Agoşyan has been granted Komitas medal, awarded to Istanbulite Armenian intellectuals for their contributions to Armenian cultural scene. He teaches double bass and chamber music at IUSC and is the conductor of the youth choir of the university. He was the orchestral, choral and music director of the German Protestant Church Choir in the season 2011-2012. He is the founder-director of CorISTAnbul Chamber Choir, and the orchestral, choral and musical director of Asogik Church Choir of Beyoglu Holy Trinity Armenian Church.

 

        Agoşyan gives solo double bass recitals, orchestral and choral concerts throughout the year.

Among Agoşyan’s works are: Lullaby (Soprano and piano, 1995); Water (Piano, 1998); Concertino for trumpet (2002); Ten songs (Two sopranos and piano, 2004); “Mass” Quartet (2005); String Quintet (2005); Violin Concerto (2006); Bouzouki Concerto (2006); Flute Concerto (2006); “The Final Line” Ballet Music (2007); French Horn Concerto (2007); Quartet (2009); 7 Choral Works on Omar Khayyám’s Rubáiyát (2009).